אסף מישר שמאי מקרקעין

שמאות מקרקעין לדירות, נכסים, מסחר, תעשייה וכו'

תפקידו של שמאי מקרקעין בליווי דיירים בפרוייקט תמ"א 38 ופינוי בינוי

מהי תמ"א 38 ?

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים וותיקים כנגד רעידות אדמה.
תקן רעידות אדמה נכנס לתוקף בשנת 1975 והינו תקן חובה מינואר 1981, ובהתאם לך מבנים אשר נבנו טרם שנת 1981 , סביר להניח, שאינם נבנו תוך מתן דגש לעמידות בפני רעידות אדמה.
בהתאם לכך החליטה הממשלה על תוכנית תמ"א 38 , אשר באה לסייע במתן פתרונות לדיירים אשר מתגוררים במבנים אשר אינם עמידים בפני רעידות אדמה.
על מנת לקדם את התוכנית, התוכנית מציעה תמריצים, הן ליזם והן לדיירים. מצד אחד היזם מחזק את המבנה כנגד רעידות אדמה (ולרוב גם משפר את חזות המבנה, מוסיף מעלית, חניות וכו'..) ומקבל בתמורה שטחים לבניית דירות אשר ימכרו על-ידו, ואילו הדיירים מקבלים תוספת שטח לדירתם (סביב ה-25 מ"ר) , בתמורה לאישור תוכניות היזם.
לתוכנית תמ"א 38 2 מסלולים – 1) תמ"א 38/1 – חיזוק ובינוי , 2) תמ"א 38/2 – הריסה ובנייה.מדוע צריך שמאי מקרקעין בפרויקט תמ"א 38 ?

לדיירים בפרויקט תמ"א 38 , זכויות רבות ומגוונות. מפאת העובדה שמרבית הדיירים אינם מודעים להם, ועל מנת למקסם את זכויותיהם (והרווח שלהם מהפרויקט) , על הדיירים להיעזר באנשי מקצוע כדוגמת שמאי מקרקעין, מפקח בנייה ועורך דין.
יש לזכור יש היזם מעוניין למקסם את רווחיו ואילו הדיירים מעוניינים בקבלת תמורה הוגנת כנגד העברת זכויותיהם ליזם ועל כן יש לסקור לעומק את נתוני הפרויקט על מנת לייצר איזון בין הדרישות.
על-מנת לוודא כי התמורה אשר מקבלים הדיירים הינה תמורה הולמת (ואף ממוקסמת) , על שמאי המקרקעין לבדוק את הפרויקט ולתת את חוות דעתו המקצועית.
שמאי המקרקעין סוקר את הפרויקט, בודק את הצעת היזם והתמורה לדיירים, כמו גם תקינות הצעת היזם כנגד הוראות החוק (בהתאם לתקן 21 לתקינה השמאית של משרד המשפטים).
שמאי המקרקעין יציג לדיירים דוחות ונתונים הכוללים את שווי דירתם במצבה טרם הפרויקט, שווי דירת התמונה, וכן את תמורת היזם ובדיקת הרווח היזמי. במקרה של פיצוי כנגד פינוי מדירתם, יעריך השמאי את דמי השכירות הראויים אשר ישולמו לדיירים.לסיכום:

על הדיירים מומלץ ואף רצוי להיעזר בשמאי מקרקעין לבחינת התמורה המתקבלת. באופן זה יכולים בעלי הדירות לקבל החלטה נבונה בהקשר לפרוייקט תמ"א 38 אשר עתיד להתבצע במבנה המגורים שלהם.למידע ופרטים נוספים, צרו עימנו קשר בטלפון: 050-8487401

צלצלו אלינו